O Divadelní dílně:
Divadelní dílna ve svém prvopočátku (r. 1997) sloužila jako podpora místních amatérských souborů v jejich divadelní činnosti. V průběhu let, jsme mohli sledovat jejich vývoj, zdokonalování a hlavně stále rostoucí nadšení. Každoročním hostem bylo vždy jiné profesionální divadlo, které pro amatérské sbory přineslo nové poznatky a zkušenosti.
Postupem let, však amatérských divadel začalo ubývat a tak začaly v programu převládat ty profesionální. Také návštěvníci, kteří Dílnu navštěvovali jako mladí, přicházeli už se svými dětmi a tak se Divadelní dílna začala přes den zaměřovat více na dětského diváka. V roce 2019 jsme se rozhodli pro velkou změnu a Divadelní dílnu jsme rozdělili na dva dny, kdy pátek je určen primárně dospělým a sobota je zaměřená na dětského diváka.
Divadelní dílna se za roky velmi změnila, ale stále zůstává jedinečná především svou přátelskou až rodinou atmosférou a věrnými návštěvníky. Navíc nadále zde dostávají šanci ukázat svůj talent i amatérské soubory.
O prostoru Kamenného divadla:
Původně tzv. „Lesní“, dnes „Kamenné“ divadlo na Skalkách vzniklo v letech 1928 –1929 v rámci rozsáhlého projektu přeměny oblasti Skalek na výletní a rekreační centrum Nového Jičína. Akce vzešla z podnětu členů německého Městského okrašlovacího spolku, jehož předsedou byl prof. Emil Kolig, jenž rovněž řídil veškeré práce. Projekt byl schválen na zasedání městské rady 14. května 1928 a práce začaly již v polovině července téhož roku.Výstavba areálu byla skončena pravděpodobně v březnu 1929. Výletníkům a návštěvníkům Skalek byl dán k dispozici tzv. „Lesní pavilón“, bylo vystaveno více než 180 laviček,vytyčeny byly nové stezky. Založeny byly rovněž studánky s pitnou vodou a na Skalky přivedena zcela nová silnice.Projektů na divadlo byla vytvořena celá řada. Pracovali na nich architekti městského stavebního úřadu a nové varianty a obměny nesou dokonce i dataci z roku 1930, tedy již rok po otevření a zprovoznění divadla. Z dochovaných výkresů lze vyčíst, že původní projekt počítal s mnohem vyšší kapacitou míst ( někdy až 800), než realizovaných 300. Zázemí pro herce měly být dva menší přístřešky po obou stranách jeviště, ale nakonec snad zůstalo u plátěného paravánu nebo nějaké jiné provizorní šatny. Celkově mělo divadlo (a sám areál vůbec) vypadat mnohem velkolepěji. Z realizace zamýšlených plánů však zřejmě sešlo z důvodu nedostatku financí, neboť jediným investorem byla obec sama, ačkoli žádala o státní subvenci.Z dobových materiálů a tiskovin se bohužel prozatím nepodařilo nalézt podrobnější zprávy o otevření divadla a dokonce ani konkrétnější zmínka o konaných představeních. Z vyprávění pamětníků víme, že zde vystupovaly nejrůznější soubory, zejména během slavností a německých „festů“. Po roce 1945 zde byly organizovány akce českých spolků do roku 1951. V roce 2018 se začal prostor Kamenného divadla za podpory města revitalizovat do původní podoby.
Kde se Kamenné divadlo nachází? Podívejte se na MAPU